Zespół P – w miejscowości Szubin
Zespół P – w miejscowości Kcynia
Zespół P – w miejscowości Mrocza
Zespół S – w miejscowości Nakło n. Notecią
Bezpośrednim ratowaniem zdrowia i życia w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego zajmują się lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni w ramach systemu ratownictwa medycznego („pogotowie”).
Stanem nagłego zagrożenia zdrowotnego, jest stan polegający na nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogorszenia zdrowia, którego bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub uszkodzenie ciała lub utrata życia, wymagający podjęcia natychmiastowych medycznych czynności ratunkowych i leczenia.
Aby wezwać pogotowie ratunkowe, należy zadzwonić:
Najważniejsze informacje, które należy podać po zgłoszeniu dyspozytora:
Należy odpowiadać na pytania dyspozytora, dostosować się do jego zaleceń w zakresie udzielenia pierwszej pomocy. Przyjęte wezwanie powinno zostać potwierdzone przez dyspozytora.
Po przyjeździe na miejsce wezwania, ratownicy udzielają choremu pierwszej pomocy i — gdy jest taka potrzeba — zawożą go do szpitala. Pacjent nie decyduje o tym, do którego szpitala zostanie przewieziony. Udzielający pomocy doraźnej zespół ratownictwa medycznego transportuje bowiem chorego do najbliższej placówki, wskazanej przez dyspozytora lub koordynatora medycznego.
Z pomocy lekarza i pielęgniarki w nocy, w dni wolne i w święta można skorzystać w razie:
Pacjentom przysługują także zabiegi pielęgniarskie (np. zastrzyki) w ramach porady, udzielonej przez lekarza POZ oraz zabiegi wynikające z ciągłości leczenia. Zabiegi te mogą być wykonywane przez pielęgniarkę w gabinecie zabiegowym lub w domu pacjenta.
Uwaga! jeśli jest taka potrzeba, poradnia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej ma obowiązek wydać pacjentowi zwolnienie lekarskie.
W ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej nie można uzyskać:
W przypadku subiektywnego poczucia zagrożenia życia lub w sytuacjach nagłych pacjent ma prawo skorzystać z pomocy doraźnej w szpitalnej izbie przyjęć bez skierowania. Izba przyjęć nie jest miejscem, w którym udzielane są porady planowe. Świadczenia planowe pacjent może otrzymać w ciągu dnia, w trybie ambulatoryjnym, u swojego lekarza rodzinnego lub lekarza specjalisty. W izbie przyjęć udzielane są świadczenia wyłącznie w trybie nagłym
Ze świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej należy korzystać w przypadku nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia.
Poradnie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej udzielają pomocy od poniedziałku do piątku w godz. 18.00-8.00 dnia następnego oraz całodobowo w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy.
W razie nagłego pogorszenia stanu zdrowia, pacjent, bez względu na miejsce zamieszkania, może skorzystać z pomocy w każdej poradni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, tam, gdzie ma najbliżej.
Pacjent może skorzystać z tej formy opieki zdrowotnej w każdej przychodni, która udziela takiej pomocy (w całej Polsce), pacjenci w uzasadnionych przypadkach może wezwać lekarza lub pielęgniarkę do domu (należy jednak pamiętać, że o wizytę domową lekarza lub pielęgniarki można poprosić tylko w poradni znajdującej się na obszarze, w którym przebywamy), wizyta domowa odbywa się tylko i wyłącznie na zlecenie lekarza można również skonsultować się z lekarzem przez telefon w przypadku:
Nowego Szpitala w Nakle i Szubinie w sprawie funkcjonowania od 01.12.2019 r. pomocy doraźnej i nagłej w powiecie nakielskim.
W momencie, kiedy czujemy, że nasze zdrowie jest zagrożone, powinniśmy natychmiast skontaktować się z pracownikami służby zdrowia.
Dzwonić na pogotowie, jechać do szpitala, a może odwiedzić poradnię nocnej i świątecznej opieki medycznej ?
W kryzysowej sytuacji może nie być czasu na zastanawianie się, dlatego warto zapoznać się już teraz z różnicami między placówkami świadczącymi opiekę zdrowotną w trybie nagłym.